Dlaczego suszymy

Osuszanie powietrza dla wszystkich zastosowań –  Wilgoć jest wszędzie

Wilgotne powietrze może spowodować zniszczenie budynków i produktów oraz zmniejszyć efektywność procesów produkcyjnych. Osuszacze są najlepszym rozwiązaniem w walce ze szkodliwym działaniem wilgoci.

Nasza firma oferuje szeroki zakres osuszaczy dla wszystkich możliwych aplikacji – od małych przenośnych urządzeń po duże przemysłowe. Wszystkie osuszacze wyposażone są w rotor adsorpcyjny produkowany w Szwecji. Ten typ rotora jest gwarancją wysokiej zdolności osuszania powietrza.

Podstawowe cechy rotorów adsorpcyjnych:

  • wysoki poziom niezawodności działania
  • niskie zużycie energii
  • prostota obsługi
  • łatwość montażu i serwisowania

Adsorpcyjne osuszacze powietrza znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest osuszanie powietrza w różnych procesach technologicznych, a także w pomieszczeniach magazynowych z wymaganiami niskiego poziomu wilgotności (przy przechowywaniu produktów lub materiałów narażonych na wilgoć). Suche powietrze o niskiej wilgotności względnej znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, energetyce, chłodnictwie itp. Obniżona wilgotność powietrza w wielu wypadkach decyduje o jakości wyrobów, pewności, niezawodności, wydajności procesów produkcji i pakowania.

Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych, które powodują odpadanie tynków, pękanie sufitów i podłóg, niszczą drewno, tapety i mury. Przebywanie w zawilgoconych budynkach negatywnie wpływa a nasze samopoczucie, przyspiesza zmęczenie i może być przyczyną różnych dolegliwości (np. schorzeń reumatycznych, alergicznych).

Nadmiar wilgoci wpływa niekorzystnie na stan techniczny wyposażenia pomieszczeń (butwienie drewna, korodowanie metali, łuszczenie farby, niszczenie papieru).

Korozja

Żelazo i stal nie koroduje, jeżeli wilgotność względna powietrza w ich otoczeniu jest poniżej 50% RH

Wykraplanie

Na chłodnych powierzchniach nie wykrapla się woda, jeżeli temperatura punktu rosy powietrza stykającego się z nią jest niższa od temperatury chłodnej powierzchni.

Tworzenie lodu

Na powierzchni wymiennika nie utworzy się lód, jeżeli powietrze stykające się z nim ma temperaturę punktu rosy niższą od temperatury powierzchni.

Bakterie

Bakterie potrzebują wilgoci dla podtrzymania procesów życiowych oraz rozmnażania się. Często wilgoć zawarta w materiałach higroskopijnych służy jako pożywka dla rozwoju bakterii. Utrzymanie wilgotności względnej poniżej 50% uniemożliwia rozmnażanie się bakterii.

Higroskopijność materiałów

Wysoką jakość takich produktów jak tabletki, sucha żywność, proszki, słodycze i innych materiałów higroskopijnych, można otrzymać kiedy od początku procesu produkcyjnego aż do momentu sprzedaży klientowi, produkt styka się tylko z powietrzem o niskiej wilgotności względnej. Większość materiałów higroskopijnych nie wchłania wilgoci jeżeli powietrze ma wilgotność mniejszą od 50%. Są jednak produkty które wymagają wilgotności względnej poniżej 15%.

Osuszanie produktów

Jeśli osuszane produkty są wrażliwe na wysoką temperaturę, to uzyskanie bardzo niskiej wilgotności względnej produktów, możliwe jest przez osuszanie sorbcyjne.

Pleśń

Utrzymanie w powietrzu wilgotności względnej poniżej 70%, zapobiega powstawaniu pleśni i rozwojowi grzyba.

Osuszanie budynków

Przy usuwaniu wilgoci z pomieszczeń, nowych domów, zawilgoconych budynków najbardziej efektywną metodą osuszania jest osuszanie sorbcyjne. Ogrzewanie powietrza jedynie przeniesie wilgotność z jednej części budynku do innej. Ogrzewanie powietrza w połączeniu z wentylacją jest bardzo drogą metodą. Przy zastosowaniu osuszania sorbcyjnego wilgoć zostanie usunięta z budynku szybko i tanio.

Elektronika

Wilgotność względna wpływa w sposób znaczący na charakterystyki wyrobów elektronicznych i elektrycznych.

Zapach

Przykry zapach zostanie ograniczony jeżeli wilgotność względna jest poniżej 50%.