WALKA Z WILGOCIA TO NASZA SPECJALNOŚĆ

O firmie

Nasza firma należy do największych w Polsce Firm dostarczających osuszacze powietrza oraz kompleksowe systemy osuszania.

W naszej ofercie znajdują się adsorpcyjne osuszacze powietrza firm Fisair Hiszpania, Lewaco jak również przemysłowe osuszacze kondensacyjne produkcji włoskiej. Ponadto prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, sprzedaż części zamiennych  wybranych modeli osuszaczy Seibu Giken DST.

Dzięki szerokiej ofercie handlowej firma zapewnia swoim klientom pełen zakres profesjonalnej obsługi począwszy od projektowania i doradztwa technicznego poprzez dostawę urządzeń, ich uruchomienie i serwis urządzeń i systemów osuszania. Niskie koszty eksploatacji urządzeń oferowanych przez naszą firmę w połączeniu z ich wysoką jakością i niezawodnością czynią je bardzo atrakcyjnym produktem, cieszącym się wysokim uznaniem wśród odbiorców.

W czasie 15 letniej naszej działalności dostarczyliśmy ponad tysiąc kompletnych systemów osuszania i klimatyzacji przemysłowej do wszystkich gałęzi przemysłu. Nasze osuszacze pracują między innymi w Kopalni Soli w Wieliczce, w Wedlu przy produkcji ptasiego mleczka, w Nestle w Kargowej przy produkcji wafli i batonów czekoladowych. W farmacji zastosowane są  przy produkcji leków min. zakładach w Polpharmie w Starogardzie Gdańskim, w zakładach Sandoz  Warszawa. 

Stosowanie adsorpcyjnych osuszaczy powietrza zapewnia

 • produkcję niezależną od warunków pogodowych,
 • koniec problemów z materiałami higroskopijnymi,
 • poprawę jakości produktów,
 • większą wydajność linii produkcyjnych,
 • znaczne obniżenie kosztów magazynowania,
 • ochronę przeciwkorozyjną,
 • obniżenie wilgotności w basenach i pomieszczeniach,
 • osuszanie zalanych budynków,
 • osuszanie produktów i półwyrobów.

Dlaczego suszymy

Osuszanie powietrza dla wszystkich zastosowań. Wilgoć jest wszędzie. Wilgotne powietrze może spowodować zniszczenie budynków i produktów oraz zmniejszyć efektywność procesów produkcyjnych. Osuszacze są najlepszym rozwiązaniem w walce ze szkodliwym działaniem wilgoci.

Nasza firma oferuje szeroki zakres osuszaczy dla wszystkich możliwych aplikacji - od małych przenośnych urządzeń po duże przemysłowe. Wszystkie osuszacze wyposażone są w rotor adsorpcyjny produkowany w Szwecji. Ten typ rotora jest gwarancją wysokiej zdolności osuszania powietrza.

Podstawowe cechy rotorów adsorpcyjnych:

 • wysoki poziom niezawodności działania
 • niskie zużycie energii
 • prostota obsługi
 • łatwość montażu i serwisowania

 

Adsorpcyjne osuszacze powietrza znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest osuszanie powietrza w różnych procesach technologicznych, a także w pomieszczeniach magazynowych z wymaganiami niskiego poziomu wilgotności (przy przechowywaniu produktów lub materiałów narażonych na wilgoć). Suche powietrze o niskiej wilgotności względnej znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, energetyce, chłodnictwie itp. Obniżona wilgotność powietrza w wielu wypadkach decyduje o jakości wyrobów, pewności, niezawodności, wydajności procesów produkcji i pakowania.

Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych, które powodują odpadanie tynków, pękanie sufitów i podłóg, niszczą drewno, tapety i mury. Przebywanie w zawilgoconych budynkach negatywnie wpływa a nasze samopoczucie, przyspiesza zmęczenie i może być przyczyną różnych dolegliwości (np. schorzeń reumatycznych, alergicznych).

Nadmiar wilgoci wpływa niekorzystnie na stan techniczny wyposażenia pomieszczeń (butwienie drewna, korodowanie metali, łuszczenie farby, niszczenie papieru).

Korozja

Żelazo i stal nie koroduje, jeżeli wilgotność względna powietrza w ich otoczeniu jest poniżej 50% RH

Wykraplanie

Na chłodnych powierzchniach nie wykrapla się woda, jeżeli temperatura punktu rosy powietrza stykającego się z nią jest niższa od temperatury chłodnej powierzchni.Tworzenie lodu

Na powierzchni wymiennika nie utworzy się lód, jeżeli powietrze stykające się z nim ma temperaturę punktu rosy niższą od temperatury powierzchni.Higroskopijność materiałów

Wysoką jakość takich produktów jak tabletki, sucha żywność, proszki, słodycze i innych materiałów higroskopijnych, można otrzymać kiedy od początku procesu produkcyjnego aż do momentu sprzedaży klientowi, produkt styka się tylko z powietrzem o niskiej wilgotności względnej. Większość materiałów higroskopijnych nie wchłania wilgoci jeżeli powietrze ma wilgotność mniejszą od 50%. Są jednak produkty które wymagają wilgotności względnej poniżej 15%.Osuszanie budynków

Przy usuwaniu wilgoci z pomieszczeń, nowych domów, zawilgoconych budynków najbardziej efektywną metodą osuszania jest osuszanie sorbcyjne. Ogrzewanie powietrza jedynie przeniesie wilgotność z jednej części budynku do innej. Ogrzewanie powietrza w połączeniu z wentylacją jest bardzo drogą metodą. Przy zastosowaniu osuszania sorbcyjnego wilgoć zostanie usunięta z budynku szybko i tanio.

 

Pleśń

Utrzymanie w powietrzu wilgotności względnej poniżej 70%, zapobiega powstawaniu pleśni i rozwojowi grzyba.Osuszanie produktów

Jeśli osuszane produkty są wrażliwe na wysoką temperaturę, to uzyskanie bardzo niskiej wilgotności względnej produktów, możliwe jest przez osuszanie sorbcyjne.Elektronika

Wilgotność względna wpływa w sposób znaczący na charakterystyki wyrobów elektronicznych i elektrycznych.

 

Bakterie

Bakterie potrzebują wilgoci dla podtrzymania procesów życiowych oraz rozmnażania się. Często wilgoć zawarta w materiałach higroskopijnych służy jako pożywka dla rozwoju bakterii. Utrzymanie wilgotności względnej poniżej 50% uniemożliwia rozmnażanie się bakterii.Zapach

Przykry zapach zostanie ograniczony jeżeli wilgotność względna jest poniżej 50%.

 

Produkty

Osuszacze adsorpcyjne FISAIR

Osuszacze adsorpcyjne Seibu Giken DST
- serwis i sprzedaż części zamiennych 

Osuszacze adsorpcyjne z pompą ciepła LEWACO
Przemysłowe osuszacze kondensacyjneOsuszacze kondensacyjne ogólnego zastosowaniaKanałowe osuszacze basenowe

  

  

Zastosowanie

FARMACJA

Wilgotność powietrza jest niezwykle istotna w procesie produkcji i powlekania tabletek. Osuszacze są w stanie utrzymać wilgotność na odpowiednio niskim poziomie powodując tym samym znaczne skrócenie procesu osuszania tabletek. Suche powietrza to między innymi właściwa lepkość proszków, z których produkowane są tabletki, eliminacja koagulacji proszku zanim kapsuła zostanie uszczelniona oraz możliwość umieszczenia różnych składników proszkowych. Przy procesach suszenia produktów w suszarkach fluidalnych suche powietrza z osuszaczy LEWACO umożliwia pracę przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

ENERGERYKA

W trakcie postoju szereg urządzeń energetycznych takich jak: kotły, turbiny, elektro ltry,generatory mogą ulegać procesom korozyjnym. Zastosowanie konserwacji postojowej suchym powietrzem poprzez osuszacze LEWACO zabezpiecza je w pełni przed tymi zjawiskami.

MAGAZYNOWANIE

Magazynowanie towarów w powietrzu suchym jest stosowane dla wielu materiałów: proszków, cukru, kawy, sprzętu elektronicznego, sprzętu militarnego. Suche powietrze jest niezbędne dla zachowania odpowiedniej, wysokiej jakości produktów. Osuszanie powietrza jest dużo bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie i wentylowanie olbrzymich powierzchni magazynowych. Dzięki użyciu osuszacza, poziom wilgotności względnej w magazynach może być kontrolowany a produkty mogą być przechowywane przez dłuższy czas. Zastosowanie osuszaczy LEWACO zapobiega powstawaniu i rozwojowi korozji, bakterii, pleśni.

PRZEMYSŁ MIĘSNY

Suche powietrze, produkowane przez osuszacze LEWACO przynosi wiele korzyści. Su ty i ściany są wolne od kondensacji, co zapewni wysoką jakość produkcji oraz wysoki standard higieniczny. Jeżeli wilgotność względna jest utrzymana poniżej 65-70%RH, wtedy mocno zredukowane zostaje ryzyko pleśni i powstania bakterii. Pomieszczenia, korytarze schną szybciej po ich umyciu, zmniejszając czas przestoju do minimum.

ANTYKOROZJA

W trakcie wykonywania prac antykorozyjnych i malarskich, w środku zamkniętych zbiorników, cystern, rurociągów itp. Konieczne jest w ich wnętrzu utrzymanie odpowiedniej wilgotności względnej, poniżej 45%rh. Zapobiega to powstawaniu i rozszerzaniu się procesów korozyjnych, podnosi jakość oraz trwałość malowanej konstrukcji stalowej. Proponowana przez LEWACO metoda osuszania powietrza ma szereg zalet, dzięki którym zabezpieczenie powierzchni stanowi pewną i długotrwałą ochronę.

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY

Utrzymywanie właściwych parametrów powietrza a zwłaszcza wilgotności jest niezbędne w wielu procesach technologicznych produkcji żywności. Kontrola wilgotności powietrza może wyeliminować negatywne oddziaływanie zmian pogody na produkty spożywcze. Osuszacze LEWACO pracują w branży mlecznej - dojrzewanie serów, transport pneumatyczny, pakownie i chłodnie, przy suszeniu ryb przed wędzeniem, w piekarnictwie w procesie fermentacji, pakowanie i magazynowania pieczywa, przy produkcji słodyczy. Suche powietrze zapobiega skraplaniu się wilgoci na produktach (czekolada, cukierki) czy na urządzeniach.

WODOCIĄGI

Stacje uzdatniania wody lub hale ltrów są ciągle narażone na wykraplanie się wody na urządzeniach, zbiornikach, ścianach budynku. W celu zapobieżenia kondensacji, która może spowodować również nadmierną korozję wskazane jest zamontowanie osuszaczy LEWACO. W oczyszczalniach ścieków nieprzyjemny zapach może być dużym problemem zarówno dla tych, którzy tam pracują, jak i dla bliskiego otoczenia. Może on być radykalnie obniżony, jeżeli wilgotność względna powietrza będzie utrzymywać się poniżej 50% RH.

MUZEA I ARCHIWA

Wilgoć jest jedną z wielu przeciwności w walce o zachowanie dla przyszłych pokoleń naszego dziedzictwa jakim są stare przedmioty. Jeżeli wilgotność względna jest utrzymywana w granicach dopuszczalnych limitów, żadne mikroorganizmy czy bakterie nie mogą się rozwijać i żadna metalowa powierzchnia nie podda się korozji.

TWORZYWA SZTUCZNE

Przemysł tworzyw sztucznych jest świadomy problemów związanych z wilgocią w powietrzu. Problemy te pojawiają się już w trakcie powstawania kondensacji na formach wtryskowych („pocenie się” ścianek) aż do adsorpcji wilgoci przez granulaty. Zastosowanie osuszaczy LEWACO zwiększa wydajność produkcji, zapewnia wyższą jakość produkowanych wyrobów, niezawodność działania (mniej napraw i konserwacji form).

BUDOWNICTWO

W trakcie wykonywania prac budowlanych wewnątrz budynku konieczne jest utrzymanie odpowiednio niskiej wilgotności. Wysoka wilgotność w powietrzu stanowi duży problem. Na mokrych tynkach, wylewkach betonowych stropów i podłóg nie można prowadzić prac wykończeniowych. Wilgoć w budynku prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, wysoka wilgotność jest przyczyną powstawania procesów korozyjnych stali.

INNE BRANŻE

Ponadto osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w procesie suszenia produktów, w chłodniach i mroźniach, przemyśle zbrojeniowym, przy produkcji mebli i suszeniu drewna czy likwidacji szkód wodnych.

Referencje

Obiekty, na których pracują osuszacze:


Farmacja:
GLAXO WELLCOME - Poznań 
POLFARMEX S.A - Kutno 
POLPHARMA S.A - Starogard Gdański 
ICN POLFA - Rzeszów 
SYNTEZA - Poznań 
ZF ALTANA PHARMA - Łyszkowice 
PP-H EWA S.A. - Krotoszyn 
ORFE S.A. - Warszawa
EFERTA S.C. - Warszawa 
ZF POLFA - Łódź S.A
NOVONORDISK PHARMA Sp. z o.o. - Warszawa
PLIVA - Kraków 
HERBAPOL - Wrocław 

Kontakt

DST Polska Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz
Ul.Powstańców Wlkp. 24
tel./fax +48 (56) 462 21 68

Biuro Handlowe:
Świerkocin
86-302 Grudziądz 4
tel/fax +48 56 468 18 88
tel. +48 56 468 11 77

dyrektor@dst-polska.com.pl
biurotech@dst-polska.com.pl
dst@grudziadz.com.pl

http://www.dst-polska.com.pl

 

Oddziały:

Gdańsk tel. +48 603 158 086
Warszawa tel. +48 (22) 531 66 77
Tarnowo Podgórne k. Poznania tel. +48 (61) 816 87 00